Alfa Romeo

Alfa-Romeo

Alfa Romeo Hakkinda

Alfa Romeo

Alfa Romeo Hakkında

Alfa Romeo en eski otomobil üreticisi firmalardan birisidir. İtalya’nın Milano şehrinde 1910 yılında kurulan şirket, güçlü bir aile tarafından hizmet vermeye başlamıştır. 1960’lı yıllarda güçlü bir marka haline gelen firma 1986 yılında alınan karar ile Fiat çatısı altına dahil olmuştur. Daha çok spor model araçlarıyla bilinen firma aynı zamanda kamyon, minibüs, troleybüs gibi farklı araçlarda üretmiştir.

Alfa Romeo Tarihi

Alfa Romeo, İtalya’nın en eski otomobil üreticileri arasında yer almaktadır. Günümüzde FCA İtaly çatısı atlında üretime devam eden firma özel logosu, spor tasarımı ile her dönem dikkat çekmeyi başarmıştır.

İkinci dünya savaşı öncesi ve sonrasında dikkat çeken üretimleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle savaştan sonra tek kişilik üretmiş oldukları yarış araçlarıyla önemli başarılar elde etmiştir. Günümüzde Formula 1’de yarışmaya devam etmektedir. Yarış tutkusunu hiçbir zaman bırakmayan firma özel üretimleriyle dünyanın her yerinde kabul görmüştür.

Firma her zaman yeni teknolojileri kullanan markalar arasında ilk sırada yer aldı. Özellikle amblemi ile dikkat çekmektedir. Beyaz bir zemin üzerine kırmızı haç işareti Milano şehrinin amblemi olurken, taç giymiş olarak görülen çocuk yutan engerek yılanıysa Haçlı seferlerini ifade etmektedir. Bu savaşlara destek veren Visconti ailesinin logosu olması sebebiyle logoda yer almıştır.

Günümüze kadar birçok model üreten firma ülkemizde satış yapmaktadır. Alfa Romeo Stelvio, Gulia, Tonalde, Quadrifoglio modelleri bulunmaktadır. Keskin ve modern tasarımlarıyla dikkat çeken firma son yıllarda ciddi satış düşüklüğü yaşamaktadır. Daha çok sportif ve lüks sınıfa hitap etmeye başlayan firma yaşanan kriz sebebiyle üretim konusunda sorunlar yaşamasına rağmen güçlü Fiat desteği sayesinde üretimine devam etmektedir.

Alfa Romeo her zaman tasarıma özen vermesiyle dikkat çekmiştir. İlk üretiminden itibaren her zaman özel tasarım evleri ile çalışmıştır. Döneminin çok üzerinde tasarım ve modernlik sunan firma müşterileri tarafından her zaman takdir toplamıştır. Otomobil üreticileri arasında her zaman özel bir orijinal logoya sahiptir. Özel olarak ürettiği motorları sadece motorlu taşıtlar için değil uçaklar için de kullanılması ile dikkat çekmiştir.