Yeni Toyota Auris Özellikleri | 2020-2019-2018
Yeni Toyota Auris Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Toyota‘nın compact hatchback modeli olan Yeni Auris, 1.4 dizel motor ve otomatik vites özelliği ile ön plana çıkıyor.

Bakalım Auris’in teknik, donanım, sürüş ve motor özellikleri sınıfının diğer otomobillere göre nasıl.

[Info]Toyota Auris Tasarım Özellikleri[/Info]

Auris Toyota’nın güncel marka yüzünü taşıyan ilk model olma özelliğine sahip.Önce ki nesilde daha yuvarlak özelliklere sahip olan Yeni Auris, artık daha köşeli olan tasarımı sayesinde daha agresif görünüyor.

Toyota_Auris_Resimleri

Tamponun köşelerine yerleştirilmiş sis lambaları, ledli gündüz farları başlıca dikkat çeken tasarım unsurları.Otomobilin genel tasarımı gölge oyunlarından uzak sade bir tasarıma sahip.Yeni Toyota Auris‘in arkası ise köşeli hatlarıyla i30’u fazlasıyla andırıyor.Arka spot lambaları ise uca doğru sivrilen bir yapıya sahip.

Auris’in kokpiti önceki nesillerine göre adeta çağ atlamış durumda.Kokpitte kullanılan malzemelerin kalitesi ve kokpit tasarımı bir önceki nesile göre oldukça başarılı.

Dokunmatik özellikli müzik sistemi ve hemen altında bulunan klima kumandaları, tam elinizin altına gelecek şekilde tasarlanmış.Bu sayede gözünüzü trafikten çok fazla çekmeden rahat bir kullanım özelliği sunulmuş.

Genel anlamda kokpit sade ve şık bir tasarıma sahip diyebiliriz.

Ayrıca vitesin önünde ve arkasında, küçük eşyalarınız için yeterli alanlar mevcut.

Konsolda dikkat çeken ve pekte hoşumuza gitmeyen dik konumlandırma otomobilin ferah havasının baltalanmasına neden oluyor.
Gözümüze çarpan ufak bir detay ise kokpitte bulunan dijital saat.Sene 2014 olmasına rağmen Toyota kokpite casio benzeri bir saat neden koymuş pek anlam veremedik doğrusu.

Toyota_Auris_İc_Tasarim

Yeni Toyota Auris’in arka yaşam alanında sunulan yer oldukça iyi.Toyota Auris rakiplerine oranla çok daha iyi diz ve baş mesafesi sunuyor.Ferah bir arka yaşam alanına sahip.Ayrıca ortada şaft tüneli bulunmadığından dolayı 3. bir yolcunun sıkıntı çekmeden oturması sağlanmış.

353 litrelik bagaj hacmi beklentileri karşılayan düzeyde.

 

 

[Note]Toyota Auris Motor ve Sürüş Özellikleri[/Note]

İncelediğimiz Toyota Auris’te 1.4 litrelik D-4D olarak isimlendirilen dizel motor görev yapıyor.90 beygir güç ve 205 nm tork üreten bu motoru isterseniz 6 ileri manuel vitesle yada isterseniz multimode robotize otomatik vitesle satın alabiliyorsunuz.İncelediğimiz arabada 6 ileri manuel vites bulunuyor.

Vakit kaybetmeden motorun performansını inceleyelim.
Bu konuda sizlere ilk söylemek istediğimiz şey aracın performansının yeterli ve yerinde olduğu yönünde.Küçük hacimli motorun orta devirlerde ki çekişi iyi denecek düzeyde ancak alt devirlerde sizi bir alt devire düşmeniz için zorluyor.Alt vitese geçmez iseniz çekiş biraz daha düşüyor ve boğulma meydana geliyor.

Yüksek hızlara çıkmak konusunda otomobilin biraz pasif olduğunu söylemek mümkün.Ancak bu sınıfta bir araç için normal düzeylerde diyebiliriz.

Aracın pedalları oldukça iyi vites geçişleri yumuşak ve narin.

Genel anlamda çok fazla performans beklentiniz yok ise bu motorla mutlu olabilirsiniz.Tutumluluk konusunda ve özelliklede ekonomik bir araba arıyorsanız bu otomobil sizi tatmin edecek düzeyde.

Sürüş konforu bakımından Alman konforu bulunmasada Auris’in süspansiyonları sizi rahatsız etmeyecek bir şekilde ayarlanmış.

1.6 litrelik benzinli Aurislerde, arka aks çok kollu bağlantılara sahip olsada incelemiş olduğumuz 1.4 litrelik dizel motorlu Auriste torsiyon çubuğu kullanılıyor.Bu kullanım bozuk zeminlerden ve kasislerden geçerken biraz olumsuz etki yaratsada yol tutuşu konusunda hissedilir bir olumsuzluk göremedik.

Yol tutuşu konusunda Auris pek iddialı olmasada Auris sınıf standarlarını karşılayacak düzeyde.

Auris’in yalıtımının çok iyi olduğunu söylemek zor.Yüksek hızlara çıktığınız zaman kabinde ki yol gürültüsü biraz artıyor.Ancak bu rahatsız edici düzeyde değil.

[Info]Yeni Toyota Auris Yakıt Tüketimi[/Info]

Bir hafta kullandığımız otomobil ile 350 kilometre mesafe katedildi.Yol bilgisayarına baktığımızda 5.9 litrelik bir tüketim ortalamsı görünüyor.Bu oldukça iyi bir değer.

[Normal_Box_Equal]Auris Genel Yorum[/Normal_Box_Equal]Toyota Auris sahip olduğu özelliklerle sınıfının özelliklerini taşıyor.Ekonomik ve çok fazla performans beklemeyenler için uygun bir araba.Eğer memur iseniz bu araç almadan önce Toyota Auris’e bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

[Info]Yeni Auris Güncel Fiyat Listesi 2015[/Info]

Auris     1.33 Life     47,750

Auris     1.6 Touch     56,000

Auris     1.6 Touch Multidrive S     60,650

Auris Dizel     1.4 D-4D Life     63,800

Auris Dizel     1.4 D-4D Touch Skypack M/M     71,300

Auris Dizel     1.4 D-4D Advance Skypack     73,200


Yukarı