Yeni Skoda Fabia Combi 2015 Özellikleri | 2020-2019-2018
Yeni Skoda Fabia Combi 2015 Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Skoda için çok önemli izler taşıyan bu otomobil, bir kaç ay önce yenilenmiş bir hatchback’in steyşın versiyonu.Fabia Combi’de Skoda’nın pek çok özelliği görmek mümkün.Aslında bu otomobil Skoda için bir tasarım devrimi niteliği taşıyor.

[Note]Skoda Fabia Combi Tasarım Özellikleri[/Note]

Otomobilin burun tasarımında Fabia Hatchback ile pek büyük farklar göremiyoruz.

Ancak yinede burun tasarımında ön plana çıkan 3 farklı özellikten bahsetmek mümkün.Bunlardan birincisi elbette ızgara.Bıyık formunda ki ızgara ve ortasında bulunan girintinin hemen üzerinde bulunan Skoda logosu otomobile tipik tasarım özelliklerinden birini kazandırmış.

skoda-fabia-combi-resimleri

Bu ızgara formunu aslında çok daha önceki nesillerde görmek mümkün.Ancak Skoda Fabia Combi ile bu tasarım özelliği şu anki ızgaraya oldukça yakışmış.
Kaput üzerinde bulunan ve ızgaradan camlara doğru çokta fazla yayılmayan iki adet çizgi görüyorüz.Bu çizgiler otomobilin ön kısmına enerjik bir hava katmış.Aslına bakarsanız çokta karizmatik bir görünüm kazanmış.

Eskisine göre son derece sert çizgi ve hatlara sahip farlar otomobilin karizmatik bakışına yeni bir anlam katmış.Farların eskiye oranla çok daha şık göründüğünü söylemek mümkün.

Tamponun hemen alt kısmında bulunan uzun ama geniş havalandırma ızgarası ve oldukça büyük tasarlanmış yeni sis farları burun kısmına ayrı bir hava katmış.

Burun kısmının genel olarak tasarım özelliği Skoda çizgisini yansıtmış olsada yeni tasarım çizgilerine ait bir Fabia Combi ile karşılaşmak mümkün.
Profilden incelediğimizde farlardan arka spot lambalarına kadar uzanan bir çizgi göze çarpıyor.Profil tasarımı konusunda çizginin klasik ancak Fabia Combi’ye yakıştığını söylemem mümkün.Otomobil, eski Skoda Fabia Combi’ye oranla 10 mm daha uzun ve 9 cm daha geniş.

10 mm uzunluk teknik olarak aslında çok fazla bir şey ifade etmesede tasarım dokunuşlarının getirdiği bazı numaralar mevcut.Bunlardan birisi tavanın arkaya doğru uzun olması.Bu uzunluk otomobilin bir steyşından çok bir hatchback gibi görünmesini sağlamış.

Eski nesle göre Yeni Skoda Fabia Combi yere daha yakın.Bu özelliği sayesinde otomobilin çak daha karizmatik ve sportif görüntüsü olduğunu söylemek mümkün.

skoda-fabia-combi-2015-tasarim

Çok eğimli olmayan arka cam ve kare formundaki spot lambaları otomobilin temel özelliklerinden.Ayrıca arka spot lambalarının kenarlarına eklenen yeni çerçeve pekte fena sayılmayan bir tasarım özelliği olarak Fabia Combi’ye eklenmiş.Bunu dışında camların bittiği noktanın hemen altında Skoda logosu ve onun altında içeriye doğru yerleştirilmiş plaka göze çarpıyor.Plakanın sağında ve solunda bulunan boşluklar son zamanlarda görmeye alışık olduğumuz üçgen formu şeklinde olarak tasarlanmış.

[Info]Skoda Fabia Combi İç Mekan Özellikleri[/Info]

2015 Skoda Fabia Combi‘nin iç mekan tasarımında pek fazla değişiklik gördüğümüzü söylemek mümkün değil.
Konsol son derece düz ve geniş hatlara sahip.Orta konsola yerleştirilmiş renkli ekranının sağında ve solunda kontrol tuşları göze çarpıyor.

Ekranın hemen altında bazı elektronik kontrol tuşları ve klima özelliklerini kullanabileciğiniz kumanda mevcut.Konsolda kullanım zorluğu çıkaracak herhangi bir aksaklık görünmüyor.

Direksiyon modern ve ele oturan bir yapıya sahip.Gösterge tablosu ise son derecede iyi ve okunabilir bir şekilde dizayn edilmiş.

skoda-fabia-combi-2015

Genel olarak aracın genişlemesi kokpite 2 cm olarak yansımış.Bu genişlik sayesinde Yeni Skoda Fabia Combi’nin artık çok daha ferah bir kokpite sahip olduğunu söylemek mümkün.Arka yaşam alanında ise baş ve diz mesafesi gayet makul.

Eski nesle göre 25 litre daha fazla bagaj hacmi sunan Fabia Combi’nin bagaj hacmi 530 litre.Bu son derece tatmin edici bir rakam.

 

 

[Note]Motor, Sürüş ve Konfor Özellikleri[/Note]

İncelemekte olduğumuz Skoda Fabia Combi 1.2 litrelik TSI motora, 90 beygir güce ve 160 nm torka sahip.Turbo beslemeli motorun avantajını özellikle düşük devirlerde yüksek tork üretmesiyle söylememiz mümkün.

Skoda bu motoru 5 ileri manuel şanzuman ile sunuyor.Şehir içi ve günlük kullanımda şanzumanın ilk 3 vitese kadar son derece keyif verdiğini söylemek gerekir.Ancak otomobil ile sollama yaparken ve yokuş yukarı çıkarken 5. viteste kalmanızı pek pek tavsiye etmemiz doğru olmaz.Gaz pedalına verdiği tepkiler son derece tatmin edici.

Arka süspansiyonun, ön süspansiyona göre biraz daha yumuşak olması çukurlarda kendini hissettiriyor ancak konfor ve sürüş bakımından rahatsız edici olduğunu söylemek mümkün değil.Aksine arka koltukta seyahat eden yolcuların çok daha konforlu bir şekilde seyir etmesini söyleyebiliriz.

Fren sisteminde her hangi bir sorunla karşılaşmadık.Dozlama ve durdurma bu sınıfta ki bir araç için gayet makul bir seviyede.

Arkada ve önde görüş açınızı perdeleyecek hiç bir engel bulunmuyor.

[Info]Son Yorum[/Info]

Otomobil aslında güzel bir aile aracı.Kesinlikle motorun ürettiği yüksek tork ile performans sağlayabilirsiniz.Artık daha geniş olan Fabia Combi daha konforlu.Yani aile aracım olsun, tatmin edici bir performans ile sürüş gerçekleştireyim diyenler için makul bir otomobil.

Güncel fiyat listesi en kısa sürede eklenecektir.


Yukarı