Yeni Hyundai İ20 2015 Özellikleri | 2020-2019-2018
Yeni Hyundai İ20 2015 Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Hyundai‘nin küçük sınıf otomobili olan Yeni İ20 tamamen yenilenmiş haliyle satışa çıkarıldı.

Bakalım İ20 rekabetin çok sıkı yaşandığı küçük sınıf otomobillerde iddialı olabilecek özelliklere sahip mi.Hep beraber teknik özelliklerini inceleyelim.

İ20 Tasarım Özellikleri

Yeni İ20 yerini aldığı modele göre daha uzun daha geniş ve daha alçak.Altıgen ızgaranın üzerinde ki plaka konumu, sivri ve karizmatik bakışlı led teknolojili farlar, geniş hava girişli alt tampon burun kısmında ki başlıca yeniliklerden.

hyundai-i20-2015

Ayrıca kaputun zerinde ki farların bitiş noktasından başlayan çizgiler burun kısmının biraz enerjik ve sınıfına göre daha iyi görünmesini sağlamış.

Geniş hava girişinin başında yer alan sis farları ise oldukça güzel görünüyor.

Yeni Hyundai İ20’nin profilinde dikkaleri üzerine çeken en büyük tasarım çizgisi şüphesiz C sütunu.Tavana havada duruyormuş hissiyatı veren bu sütün hiç fena durmuyor ancak biraz gözlerin alışması gerekiyor.

3 boyutlu üçgen tasarıma sahip arka spot lambaları bu kısmın hoş ve gerçekten güzel göründüğü kanıtlıyor.Ayrıca yine üçgen formlu spot lambalarından ön farlara doğru uzanan estetik çizgi sınıfının üzerinde bir tasarım dokunuşu olmuş.

2015 İ20 İç Mekan Özellikleri

Yeni İ20 de tıpkı İ10 gibi Avrupa’da tasarlanan fakat İzmit’te ki Hyundai Assan’s da üretilen bir model.Tamamen yeni bir profilde üretilen İ20’nin içide aynı dışında olduğu gibi çok daha modern bir tasarıma sahip.

hyundai-i20-ic-mekan

En alt donanım seviyesinde tek siyah renkli olsada daha üst donanım seviyelerine çıktığınız zaman, çift renkli olan torpido hem yumuşak olan yapısıyla hemde görünümüyle kalite algısını yükseltiyor.

Orta konsolda bulunan multimedia ekranın hemen üzerinde klima ve yine ekranın hemen altında ise manuel klima kontrol paneli mevcut.Bu panel ve kontrol düğmelerine erişim ve kullanım oldukça kolay.Ancak bu dokunmatik ekran üst donanım seviyesinde satın alınabiliyor.

Kokpitte küçük eşyalarınız için yeterli alanlar mevcut.Vitesin önünde oldukça geniş bir alan, arkasında 2 adet bardaklık ve kol dayamanın altında yeterli genişliklerde alanlar mevcut.

Eski nesil İ20’de en çok eleştiri alan konuların başında kapı çeklerinin küçük olması bulunuyordu.Fakat Yeni İ20’de artık bu eksiklik düzeltilmiş.Rahatlıkla 1.5 litrelik su şişelerini yerleştirebilirsiniz.

Ön tarafta sunulan yaşam alanı oldukça iyi.Ferah bir oturuşa sahip.Arka sırada ise uzatılan dingil mesafesi neticesinde iyi diz ve iyi baş mesafesi sunuluyor.
İ20’nin arka sırada sunduğu yaşam alanı küçük sınıftaki rakiplerinden çok daha iyi görünüyor.

Eskisinde 295 litre olan bagaj hacmi 31 litrelik büyüme ile 326 litre seviyesine yükselmiş.Buda küçük bir ailenin seyehat yükünü rahatlıkla alabileceği anlamına geliyor.

Yeni İ20 Motor Özellikleri

Her ne kadar başta İ20’nin tamamen yeni bir model olduğunu söylesekte ne yazık ki kullanılan motor eski nesil ile aynı.Yani yeni i20’de 1.2 benzinli manuel, 1.4 benzinli otomatik ve 1.4 dizel manuel olmak üzere üç farklı motor seçeneği sunuluyor.

İncelemekte olduğumuz araçta 84 beygir güç ve 122 nm tork üreten 1.2 litrelik benzinli motor görev yapıyor.Bu otomobil sadece manuel vitesle alınabiliyor ve 5 ileri kademeye sahip.

hyundai-i20-2015-motor

4 silindirli motorun çekiş özelliği iyi.Zaten 1.2 litre atmosferik bir motorda çok fazla bir şey beklememek lazım.Ancak özellikle şehir içinde yeterli performansı sunuyor.

Motor ve vitesin uyumu oldukça iyi.Her hangi bir probleme rastlamadık.Ancak 5 ileri şazumanın bir kademe daha olmasını yani 6 ileri olmasını açıkcası aradık.Çünkü 6. kademe olsaydı hem motor devrini hemde yakıt tüketimini bu şekilde biraz daha aşağı çekmek mümkün olabilirdi.

Yeni Hyundai İ20 Sürüş Özellikleri

İlk etapda kullanımının çok iyi olduğunu söyleyebiliriz.Direksiyon oldukça yumuşak, özellikle pedallar hassas olan yapısıyla kolay kullanımı sağlıyor.Otomobilde en çok dikkatimizi çeken ve en beğendiğimiz özellik kabinin çok iyi bir yalıtıma sahip olması oldu.
Eski nesilde hem yok hemde rüzgar gürültüsü bariz bir şekilde içeriye giriyordu.Fakat yeni i20’de yüksek hızlarda bile ne yol sesi nede rüzgar sesi kabine hiç bir şekilde girmiyor.Bu oldukça büyük bir avantaj.

Kabin sessizliği konusunda i20’nin rakiplerinden bir adım önce olduğunu söylemek mümkün.

Süspansiyonlar konfor odaklı ayarlanmış.Otoyol kullanımında yüksek konfor sunuyor.Fakat şehir içinde veya bozuk zeminlerden geçerken özellikle arka aksın darbe emişi biraz zayıf kalıyor.Buda konfor seviyesinin azda olsa düşmesine neden oluyor.

Hyundai İ20 2015 Yakıt Tüketimi

Otomobili kullandığımız zaman içerisinde yol bilgisayarı bize 100 kilometrede 6.4 litre tüketim ortalaması gösterdi.Bu seviye makul bir düzeyde.

Hyundai İ20 2015 Kullanıcı Yorumu

Yeni nesil Hyundai İ20 kabininde ve bagajında daha geniş alanlar sunuyor.Hem iç hemde dış tasarımının yenilenmiş olması ve geliştirilen sürüş özellikleriyle İ20 başarısını dahada ileriye götürebileceğini gösteriyor.Küçük aileler için oldukça makul olan bir otomobil.

Hyundai İ20 Güncel Fiyat Listesi

 


Yukarı