Yeni Ford Tourneo Connect 2014 Detaylı İnceleme | 2020-2019-2018
Yeni Ford Tourneo Connect 2014 Detaylı İnceleme
5 sene Önce Yazıldı

Hem aile hemde ticaret için kullanılan Ford versiyosnu yeni Ford Tourneo Connect.1.6 TCDİ 115 PS otomobilin teknik özelliklerini ve tasarım disiplinlerini inceleyeceğiz.

Türkiye yollarında bolca Ford Connect ile karşılaşmak mümkün ancak eski versiyon ile yeni versiyonlar arasında çok ciddi farklar var.

Özellikle yeni Ford Tourneo Connect baktığımızda önden binek otomobil görünümü ile karşımıza çıkıyor.Ford un yeni tasarım dilinin bütün özelliklerini üzerinde barındırıyor.Bu sınıfın hiç kuşkusuz en spor görünümlü aracı Yeni Ford Connect.

Peki yeni ford tourneo connect tasarım özellikleri nelerdir.Elbette en önemli unsurlardan birisi farlar.Son derece ince ve çamurluğa doğru sivrilerek uzuyor.Yine ön kısımda Aston Martinden alıntı yapıldığı iddia edilen büyük bir ızgara gözümüze çarpıyor.Ancak Connect in ızgarasında bir hat geçiyor ve üzerine plaka yerleştirilmiş.

Aynı şekilde büyük olan ızgaranın üzerinde daha ikinci bir ızgara daha bulunuyor.Bu şekilde katmanlı bir yapı elde edilmiş.Orta büyük ızgaranın altında ise aerodinamik sayılacak bir eklenti bulunuyor.Bu eklenti daha çok spor otomobillerde görmeye alışık olduğumuz cinsten.

2014_yeni_ford_connect_tourneo

Burun tasarımına baktığımızda Ford’un minivanlarına çok benzer bir tasarımla karşılaşıyoruz.

Yeni Ford Tourneo Connect 2014 profil özellikleri.Otomobil 14 cm daha uzatılmış.Şu anda boyu 4.4 metre.Aks mesafesi ise 2.226 mm.Eski connect ailesi ile yaklaşık olarak aynı aks mesafelerine sahip.

Otomobilin boyu 14 cm daha uzun.Bununla birlikte tasarımda da önemli değişikliler yapılmış.Burun tasarımında ki sportif görünüm bir şekilde profilede yansıtılmış.Ortadaki B çizgisinin ucu her iki tarafa doğru uzuyor.

Otomobilin arka tasarımı Ford ailesini bizlere yansıtmakta.Hemen hemen bütün arka çizgiyi kaplayan büyük spot lambaları gözümüze çarpıyor.Geniş sac alanı Ford’un ortak tasarım sonucu.

Bagajda ki file bazı çanta ve eşyaların sabitlenmesini sağlıyor.Bu özelliği binek otomobillerde de sık sık görüyoruz.Ancak asıl numara tavanda.Ford bagaj tavan kısmına 2 adet kapaklı göz yerleştirmiş.

Ford Tourneo Connect İç Tasarımı

İç mekanda ticari araba algısı olmadığı ilk görüşte gözümüze çarpıyor.Genel olarak kokpite baktığımız da binek Ford modellerinden hiç bir farkı olmadığını söyleye biliriz.Kokpite yerleştirelen kumandalar ve tasarım disiplini binek otomobillere çok yakın.

Ticari otomobil içinde olduğunuzu anlamak pek mümkün değil.

yeni_connect_2014_iç_tasarım

Peki tasarım olarak neler dikkatimizi çekiyor.

Ford orta konsola son zamanlarda çok özeniyor ve üzerinde çok uğraşıyor.Bunun sebebi yeni model otomobillerle birlikte yeni donanımların hayatımıza girmesidir.
Orta konsol ekranı çok büyük değil.Ford otomobillerinde çok büyük ekran kullanmaktan biraz çekiniyor.

Ford Tourneo Connect in küçük ekranının pek fazla yetenekli olduğu söylenemez.Biraz altta bulunan tuşlar ile ekranı kontrol etmek mümkün.

İlk kullanımlarda bu tuşlara alışmak gerekiyor.

Tourneo Connect Motor ve Sürüş Özellikleri

Geçmişte Ford bu modelinde 1.8 dizel motor kullanırdı.Ancak bu yeni connect te 1.6 motor görüyoruz.Bu motor bize pek yabancı gelmiyor çünkü daha önce Ford motoru kullanmıştı.95 beygir gücünde ki modelinde 5 ileri vitesli manuel şanzuman görülüyor, 115 beygirlik şanzumanda ise 6 ileri vitesli manuel şanzuman seçeneği kullanılıyor.

Peki otomobilin bu özellikleri yola nasıl yansıtılmış.Aslına bakarsanız performans anlamında binek otomobillerden pek bir fark göremiyoruz sonuçta 250 nw tork gerçekten iyi bir rakam.Üstelik bu tork alt devirlerden itibaren kendini hissettiriyor.

Yüklü olduğu durumlarda bile performansını sizi etkileyebilir.

Motorun gaz pedalında ki hareketlere verdiği tepki tatmin edici düzeyde.Dizel geçikmesi oldukça az.Herhangi bir tutukluk yaşanmıyor.Gayet istikrarlı bir şekilde hızlanabiliyorsunuz ve devir göstergesi 2000 ni aştığı zaman otomobilin gücünü çok daha iyi hissedebiliyorsunuz.

Aracın sürüş keyfi ve virajlarda ki kabiliyeti gerçekten çok başarılı.

Ford Tourneo Connect 2015 Fiyat Listesi

[Note]

Model Tavsiye Edilen Anahtar Teslim Liste Fiyatı Tavsiye Edilen Kampanyalı Anahtar Teslim Fiyatı (Destekli Kredili) Tavsiye Edilen Kampanyalı Anahtar Teslim Fiyatı (Peşin)
TOURNEO CONNECT 1.6 L TDCİ 95 Deluxe 66.825 TL 58.920 TL 58.920 TL
TOURNEO CONNECT 1.6 L TDCİ 115 PS Titanium 76.155 TL 67.130 TL 67.130 TL

[/Note]


Yukarı