Volvo V40 2015 Detaylı Teknik Özellikleri | 2020-2019-2018
Volvo V40 2015 Detaylı Teknik Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Son dönemlerde premium kompakt sınıf otomobil alıcısı artınca, Volvo bu sınıfa hızlı bir giriş yaptı.Bugün detaylı olarak inceleyeceğimiz otomobil V40 T5 R-Desing 245 HP yani V40’ın en güçlüsü.

[Note]Tasarım Özellikleri[/Note]

Genel olarak burun kısmında, son zamanlarda otomobillerde bir birlerine benzeyen bir tasarım var.Izgara bölümünün ön tarafta ve dik yerleşimi, farların ise ızgaraya göre daha geride ve daha çekik olması ve kaput çizgisenden daha aşağıda olması bunlardan biri.

yeni-volvo-v40

Elbette otomobilin kendine has bazı özellikleride yok değil.Havayı daha da yarmak ve otomobilin hava direncini mümkün olduğunca azaltmak için yapılan bu tasarım değişiklikleri görsel anlamda oldukça şık görünüyor.

V40’ın uzunluğu 4369 mm.Aks mesafesi ise 2647 mm.Bu ölçüler otomobilin kompakt sınıfta olduğunu doğrular nitelikte.Ancak Volvo, özellikle profilde geçmişten gelen tasarım çizgisini ciddi anlamda kopartmış durumda.Ancak bu profilden otomobilin kötü göründüğünü doğrulamaz aksine daha şık göründüğünü söyleyebiliriz.Farlardan başlayan ve arka spotlara kadar uzanan omuz çizgisi oldukça farklı görünüyor.Önlerde geniş olan camlar arkaya doğru daralıyor ve buda sportif olma hissini fazlasıyla artırıyor.

Arkada spot lambaları karakterini kaybetmeyen özelliklerden.Cam üstü spoyler oldukça büyük tasarlanmış ancak bunun nedeni tavanın biraz önde bitmesi ve arka camın biraz eğimli olması.Genel olarak arka egzoz çıkışlarının etkisiyle ön tasarım kadar sportif durduğunu söylemek mümkün.

Tasarım ve performansda iddialı olmasına rağmen otomobilin bagaj hacmi 324 litre ve malesef bu bagaj pekte kullanışlı değil.Yükleme eşiği son derece yüksek.Bagajın bir aile otomobili olarak ne kadar yeterli olduğu tartışılır.

İç mekan diğer V40’lardan temel olarak pek farklı değil.Ancak kokpitin genelinde bulunan yükseklik ve diklik nedeniyle ve zaten alçak olan camında etkisiyle görüş alanı son derece düşüyor.Kompakt sınıf hatcback bir otomobilde şaşırtıcı bir durum.

Aynı zamanda ön camın geride olması orta boylu sürücüler için biraz sıkıntılı görünüyor.Pek geniş ferah olduğunu söyleyemeyiz.

Orta konsolun tasarımı pek hoş olmasada üstte multimedia ekranı, altında klima çıkışları bulunuyor.Başlarda orta konsolu kontrol etmek zor gibi görünebilir ancak öyle olmadığını kısa sürede anlamak mümkün.

[Info]Motor ve Sürüş Özellikleri[/Info]

İncelediğimiz V40, 2 litre turbo beslemeli 245 beygir motor ve 8 ileri vitese sahip.Bildiğimiz gibi Volvo artık Ford şemsiyesi altında değil.Çinli bir sahibi var ve hemen hemen her şeyi yeniden dizayn etmeye başladılar.Bunun en iyi örneklerinden biriside yeni motor.

Bu motor şaşırtıcı şekilde canlı.1500 devirden 4800 devre kadar sabit olmak kaydıyla 350 nm tork üretiyor.Dizel motorların bile ulaşamadığı uzun tork bandından bahsediyoruz.Gaz pedalına olan tepkli oldukça hızlı ve gayet keyifli.

volvo-v40-ic-tasarim

Volvo son zamanlarda geliştirdiği şanzımanlara Geartronic adını veriyor.Bu şanzımanlar tork konvertorlü.Kısacası Volvo, çift kavramalı şanzıman sistemi kullanmıyor.

Motor, şanzıman ikilisinin uyumu oldukça iyi ve sarsıntısız.Direkiyornun arkasında bulunan kulakçıklarla da vitesi manuel olarak kontrol etmek mümkün ancak virajlı yollarda bu manuel özelliği kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz.

Geçmişe kıyasla bu markanın direksiyon sisteminde çok önemli gelişmeler yakaladığını belitrmek gerek.Tepkilerine anında cevap veriyor ve oldukça iyi çalışıyor.

Fabrika verilerine göre saatte 100 kilometre hıza 6.3 saniyede ulaşabiliyor.

İç mekan ve kokpitte sıkıntılar olsa da farklı ve güçlü bir otomobil istiyorsanız Volvo V40’ı test edebilirsiniz.

[Normal_Box]

Teknik Bigiler

Çekiş     Önden çekişli

Silindir Sayısı     4

Motor Hacmi    1969 cc

Silindir Çapı     82 mm

Strok    93,2 mm

kW Gücü     180 kW

Beygir Gücü     245 hp

Devir     5500 d/d

Tork Devri     1500 – 4800 d/d

Yakıt Türü    Benzinli

[/Normal_Box]

[Normal_Box]

Volvo V40 Türkiye Fiyatı 85.210 başlıyor incelediğimiz otomobil ise 132.480 TL.

[/Normal_Box]

 

[Normal_Box]

V40 Galeri

[/Normal_Box]

 

 


Yukarı