VW Polo mu Ford Fiesta mı? | 2020-2019-2018
Volkswagen Polo mu Ford Fiesta mı?
5 sene Önce Yazıldı

Fiesta ve Polo yakın bir zamanda makyajtan geçti.Ford Fiesta ve VW Polo ya ilk baktığımızda ön yüzlerinde büyük değişimler görüyoruz.Volkswagen Polo’da tampon görünümü tamamen değişti ve farklı bir görünüme büründü.Özellikle yeni tasarımında VW Golf’e benzerlikler görüyoruz.

Karşılaştıracağımız Ford Feista 1.0 Ecoboost Powershift motora ve Volkwagen Polo ise 1.2 TSİ DSG motora sahip.

Fiesta’da se ön yüzde çok ciddi bir değişim var.Ön yüzde Aston Martini anımsatan bir tasarım çizgisi göze çarpıyor.

ford-fiesta-1.0-

İç mekanda VW Polo gerçekten değişimin en büyüğünü yapmış.Direksiyon değişmiş.Direksiyon yeni nesil Golf’ten alınmış.Eski Polo’da hız sabitleyicisi sinyal kolunun üzerindeydi ancak yeni Polo’da bu fonksiyon direksiyon üzerine alınmış.

İç tasarımda her iki modelde makyaj olarak büyük değişimlere pek fazla uğramadı.Konsol konumlandırmaları her iki modeldede benzerlik gösteriyor.VW Golf e baktığımızda tipik bir konsol görmek mümkün ancak Ford Fiesta’da biraz daha enerjik ve dinamik bir konsol görüyorsunuz.

Volkswagen Polo olgun ve tipik yapısını aslında her detayında gösteriyor.Bunu sürüştede hissedebilirsiniz.

Her iki model arasında eğer ağır başlı olgun bir his yaşamak istiyorsanız VW Polo tercihiniz olmalıdır.Enerjik ve dinamik bir yapı istiyorsanız Ford Fiesta çok daha öne çıkacaktır.

Sürüşe geçtiğimizde Ford Fiesta tasarımında olduğu gibi enerjik hissini gaz pedalınada yansıtmış.Gaz pedalına verilen tepki oldukça iyi.

Ergonomik olarak her iki modeldede bizi rahatsız eden bir ayrıntı görmedik.Ancak Polo’da dokunmatik ekran olması artı bir detay.İşlevlerin bir kısmını bu ekrandan rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

Yalıtım küçük sınıf otomobillerde büyük sorunlardan birisiydi.Ancak zamanla bu durum aşıldı.Her iki modeldede aynı yalıtım özelliklerini görüyoruz.

VW Polo’da daha büyük camlar görüyoruz.Bu sayede ortam biraz daha ferah ve nefes alınabilir düzeyde.Ancak sunrooflu modellerde yüksek hızlarda ufak bir uğultu duyabiliyorsunuz.

vw-polo-1.2-karsilastirma

Süspansiyon özelliği olarak Polo’nun süspansiyon sisteminin daha iyi çalıştığını ve çukurları daha iyi emdiğini görmek mümkün.Fiesta’da biraz daha sert düşüşlere rastlamak mümkün.

Her iki otomobilinde dikkat çekici motorları var.VW Golf 1.2 TSİ DSG 90 beygir ve 160 nm torka sahip.Fiesta’da ise 1.0 Ecoboost 100 beygir ve 170 nm tork var.

Her iki otomobilde 0’dan 100 kilometreye 10.8 saniyede çıkıyor.Ufak farklarla Polo’da biraz daha az performans düşüklüğü görüyoruz.

[Info]Her iki otomobil hakkında ufak karşılaştırmalar yaptık.Karar sizin.[/Info]

 


Yukarı