Skoda Octavia RS 2015 Özellikleri | 2020-2019-2018
Skoda Octavia RS 2015 Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Satın alacağımız otomobilde geniş iç mekan, güzel bir performans, düşük yakıt tüketimi, konfor yol tutuş gibi özellikler olmasını isteriz.Ancak ne yazık ki otomobil üreticileri bu saydığımız özellikleri halen bir arada en iyi şekilde sunamıyor.

Bakalım Skoda Octavia RS 2015 teknik özellikleri bu saydığımız maddeleri karşılıyormu.

Octavia Skoda’nın compact sınıfta ki temsilcisi.Skoda Octavia ilginç bir otomobil.Çünkü temel olarak alındığı Golf’ten daha büyük bir otomobil.Hatchback değil sedan değil ancak bu ikisinin karşımı olarak sedana daha benzer bir yapısı var.Otomobilin hem RS hemde dizel olması bu ilginçliği biraz daha artırıyor.

[Note]Skoda Octavia RS Tasarım Özellikleri.[/Note]

Otomobilin ön burun tasarıma baktığımızda RS logosu hemen göze çarpıyor.Özellikle tamponun yapısı dominant bir etki yaratmış.Son derece geniş hava girişi bu otomobilin gücü ile bazı ipuçları veriyor.

Normal Octavialardan bir diğer farkı ise siyah renkli üst ızgarası.

Skoda-Ovtavia-RS-2016

Otomobilin uzunlupu 4685 mm.Aks mesafesi ise 2680 mm.Uzunluk özellikleri olarak neredeyse compact sedanlar uzunluğunda.Dolayısıyla Golf ile olan bağları burada ciddi bir şekilde kopuyor.Bir önceki nesil Octavia ile karşılaştırıldığında otomobil 88 mm daha uzun ve 45 mm daha geniş.

Konu RS ve Octavia olunca jantlardan bahsetmemek olmaz.Şahsi olarak jant tasarımlarını çok beğendik.Koyu bir renge sahip olan jantlar biraz daha açık yada krom görünümlü olabilirdi.19 inç jantlar bu otomobile çok yakışmış ve sportif görünümünü güçlendirmiş.

Bu otomobile özgü detaylardan biriside arka spoyler.Bir diğer detay ise tamponun iki köşesine yerleştirilmiş egzoz çıkışları.Ancak bunlardan bir tanesi sahte.Tamamen tasarım unsuru.

Gelelim Skoda Octavia’nın en başarılı olduğu noktaya.Yani bagaj hacmine.Arka cam ile bagaj kapağının tek parça halinde açılması, büyük eşyalarınızı rahatlıkla yüklemenize yarıyor.Bagaj eşiğinin yüksek olmaması ise artı bir avantaj.568 litre bagaj hacmine sahip olan Octavia RS bu konuda bizden tam puan aldı.

Düz ve sade bir yapıya sahip kokpit bu otomobilin en karakteristik özelliklerinden birisi diyebiliriz.

Koltuklar tamamen RS’e özel.Tek parça olarak tasarlanmış ve yan kısımlar oldukça yüksek.Böylelikle spor bir otomobil hissini daha iyi yaşıyorsunuz.İç mekan dikkat edilen kırmızı dikişler ve koltuk başında bulunan RS logosu oldukça şık görünüyor.

Orta konsolda bir çift kanat görünümünde klima çıkışları hemen altında ise multimedi ekranı yer alıyor.Ekranın iki yanına yerleştirilen tuşkar ile istediğiniz özelliği kontrol edebilirsiniz.Bu ekranı direksiyondan da kontrol etmek oldukça basit.Ek olarak orta konsola erişim ve kullanda son derece kolay.

Direksiyon aslında pek sportif görünmesede otomobile yakıştığını söylememek olmaz.

[Info]Skoda Octavia RS Motor ve Sürüş Özellikleri[/Info]

Öncelikle böyle bir otomobilde tabiki motordan başlamak gerekiyor.Octavia RS’in benzinli ve dizel olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.

skoda-octavia

2.0 litre hacminde turbo beslemeli motor 184 beygir güç ve 380 nm tork üretiyor.Bu rakamlar aslında kulağa makul gibi gelsede burada önemli olan gücü en verimli şekilde tekerleklere aktarabilmek.Burada en önemli rol elbette DSG şanzımana düşüyor.Octavia RS’de 6 ileri DSG vites bulunuyor.

Motorun gaz pedalına verdiği tepki oldukça iyi.Performans tatmin edici düzeyde.

Sportif bir otomobilin önemli bir başka özelliği ise süspansiyon.Yere daha yakın otomobilde daha sert süspansiyon yer alıyor.Arkada bulunan çok kollu süspansiyon sayesinde çok güvenli bir sürüş hissi yaşıyorsunuz.

[Normal_Box]

Neden Almalıyım

Sonuç olarak Octavia RS yüksek performans ve ekonomik sayılacak yakıt performansı ile nadir otomobillerden birisi.Hem tasarım çizgisi hemde motoru bu otomobili almanızda iyi bir tercih olacaktır.Ayrıca geniş bagaj hacmi hacmi ve iç mekanda sunduğu yaşam alanı ilede sportfi seven aile sahibi kişilerede hitap ediyor.

[/Normal_Box]

Skoda Octavia RS Türkiye Fiyat Listesi

[Normal_Box]2.0 TSI DSG / 220 HP     122.900 TL[/Normal_Box]

[Normal_Box]2.0 TDI CR DSG / 184 HP     126.900 TL[/Normal_Box]

[Normal_Box]Metalik Renk     1.800 TL[/Normal_Box]

[Normal_Box]Panaromik Sunroof     4.700 TL[/Normal_Box]

[Info]Resim Galerisi[/Info]

 


Yukarı