Mazda 3 Hatchback 2015 Fiyat Listesi | 2020-2019-2018
Mazda 3 Hatchback 2015 Fiyat Listesi
5 sene Önce Yazıldı

Mazda‘nın compact sınıfta ki modeli olan Mazda 3 tamamen yenilendi.

Yeni Mazda 3 eskiden olduğu gibi Hatchback ve Sedan olmak üzere iki farklı karoser tipiyle ve sadece 1.5 litrelik yeni benzinli skyactive motor ile ülkemize ithal ediliyor.

Mazda 3 Tasarım Özellikleri

Öncelik olarak otomobilin tasarımından bahsetmek gerekirse Mazda 3 sedan ve hatchback karoserinde gerçekten çok dinamik çizgilere sahip.Yani Mazda mühendislerinin bu aracı yaparken gençleri hedef almaları çok net bir şekilde ortaya çıkmış.

2015-mazda-3

Mazda 3’ün tasarımını compact sınıfta ki diğer bir çok sıkıcı diyebileceğimiz rakiplerine göre heyecan verici olduğunu söylemek mümkün.

Baştada belirttiğimiz gibi bu otomobil tamamen yenilendi.İç mekanda da gözle görülür çok farklı değişiklikler mevcut.Bunların en başında orta konsolun üzerinde bulunan dokunmatik ana ünite yer alıyor.BU ana ünite ekranı zaten Mercedes’in A,B VE CLA serilerinden tanıdığımız ekrana çok benziyor.Dokunmatik ekranın grafikleri ve ekran çözünürlüğü çok yüksek.Bu açıdan oldukça başarılı.

Ancak dokunmatik ekran olması gereken şekilde çalışmıyor.Ekranı sadece otomobil durur vaziyette dokunmatik olarak kullanabiliyorsunuz.Seyir halinde iken dokunmatik özelliği pasif hale gelen ekranı sadece vitesin arkasında ki ana ünite konrol panelinden yönetebiliyorsunuz.Buda bize eksi bir özellik olarak geldi.

İç mekan tasarımı genel anlamda başarılı.Orta konsolda ekranın hemen altında klima kontrol düğmeleri bulunuyor.Vites tam ele oturur vaziyette.Ayrıca el freni Japonların tercih ettiği şekilde sürücünün hemen yanına konumlandırılmış.

Gösterge tasarımı oldukça şık.Ortada büyük devir saati bulunuyor ortasında ise dijital ekran hızı gösteriyor onun her iki yanında ise yine dijital göstergeler yer alıyor.Açıkcası gösterge tablosu oldukça başarılı.

Kokpit ve yaşam alanı konusunda ön tarafta hiç bir sıkıntı yok.Arkada ise o kadar iyi diz mesafesi var ki belkide Mazda 3 sınıfında ki en iyi diz mesafesini sunuyor olabilir.

Mazda 3 Hatchback modelinde 350 litrelik bagaj hacmi sunuluyor.Compact hatchback otomobil için bu oldukça yerinde bir değer.

Yeni Mazda 3 Motor Özellikleri

Başta da belirttiğimiz gibi bu otomobilde sadece 1.5 litrelik benzinli motor görev yapıyor.Mazda bunu Skyactiv olarak adlandırıyor.Bir çok Avrupalı marka günümüzde küçük hacimli motorlarına turbo besleme koyarak daha fazla güç elde ediyor.Fakat bu motorda bu teknoloji söz konusu değil.

mazda-3-kokpit

1.5 litrelik motordan 120 beygirlik güç ve 150 nm tork çıkartılmış.Bu değerler günlük kullanım beklentilerini çok rahat bir şekilde karşılıyor.Ancak turbonun olmamasından dolayı otomobil çok fazla aktif değil.Üst hızlara çıkmak için biraz sabretmeniz gerekiyor.Alt devirlerde ise tork biraz zayıf kalıyor.

Mazda 3’ü isterseniz 6 ileri manuel vitesle, istersenizde 6 kademeli otomatik vitesle alabilyorsunuz.Vites geçişleri iyi ancak çokta hızlı bir yapısı yok.Ancak otomatik vitesi direksiyonun arkasında bulunan kollarla manuel olarak yönetebiliyorsunuz.

Bu otomobil Ford Focus platformunda üretiliyor yani bu ne demek sürüş ve konfor hazzı demek.Gerçektende otomobilin süspansiyon sistemi, direksiyon tepkileri keyif alınabilecek düzeyde iyi ayarlanmış.

Motorun sesi üst devirlere çıktığınız zaman atmosferik güçlü bir araç kullanıyormuşsunuz hissini size yaşatıyor.

Mazda 3 Yakıt Tüketimi

Otoyol kullanımda Mazda 3’ün 100 kilometrede 7.5 litre ortalama yakıt tüketimi gerçekleştirdiği yol bilgisayarından gözlemlendi.Buda aslında tatmin edici bir tüketim sayılabilir.

 

Mazda 3 Kullanıcı Yorumu

Sonuç olarak Mazda 3 başarılı sürüş özellikleri, şıklık ve sportifliğiyle öne çıkan kasasıyla farklı olmak isteyen genç sürücülere iyi bir alternatif olarak gösterilebilir.

 

Mazda 3 Hatchback Fiyat Listesi

 • 1.5 Motion Düz Vites     61.420 TL
 • 1.5 Motion Otm. Vites     64.820 TL
 • 1.5 Reflex Düz Vites     64.670 TL
 • 1.5 Reflex Otm. Vites     68.320 TL
 • 1.5 Power Otm. Vites     73.570 TL
 • Metalik Boya Farkı     1.100 TL

 

Mazda 3 Sedan Fiyat Listesi

 • 1.5 Soul Düz Vites     56.320 TL
 • 1.5 Motion Düz Vites     61.420 TL
 • 1.5 Motion Otm. Vites     64.820 TL
 • 1.5 Reflex Düz Vites     64.670 TL
 • 1.5 Power Otm. Vites     73.570 TL
 • Ateş Kırmızı Farkı     1.500 TL


Yukarı