Gürcistan Araba Getirme Şartları | 2020-2019-2018
Gürcistan Araba Getirme Şartları
3 sene Önce Yazıldı

Son dönemlerde oldukça popüler olan Gürcistan piyasasına Türkiye’den çok fazla talep var.Bunun nedenlerinden birisi ise Gürcistan’da arabaların daha ucuz ve ulaşımının daha basit olması.Daha önce hatırlarsanız Gürcistan araba fiyatları adlı konumuzda bazı modellerin fiyatlarını ve özelliklerini listelemiştik.Bu yazımızda Gürcistan’dan araba nasıl getirilir, vergiler nelerdir, yasal işlem nasıldır gibi soruları yanıtlayacağız.

Bu konumuzda ise Gürcistan’dan ikinci el araba nasıl alınır ondan bahsedeceğiz.Öncelikle Türk vatandaşı olmanız gerekmektedir.Yani kısacası Gürcistan vatandaşı olmanıza gerek yok.Arabayı gidip bizzat Gürcistan’dan almanız gerekiyor.Tabi bunun için aracı firmalarda var.Eğer ki siz gitmek istemiyorsanız firmaya vekalet vermeniz gerekiyor.

Gürcistan üzerinden alacağınız otomobili en az 2 yıl sorunsuz kullanabilirsiniz.Bu sürenin bitiminde aynı aracı tekrar kullanmak istiyorsanız Gürcistan’a gelip arabanın plakasını değiştirmeniz ve tekrar Türkiye’ye geri dönmeniz yeterlidir.Bunun dışında aracı orada takasta edebilir yada satabilirsiniz.

Arabayı satın alırken gümrük, ruhsat ve devir işleri olmaktadır.Bunun için yanınızda ekstra ücret bulundurmanız yeterli olacaktır.

Aldığınız arabayı Türk plakaya çevirmek isteyebilirsiniz.Tabi bunun için aracın 3 yaşından küçük olması gerekiyor ayrıca Gümrük müdürlüğüne ötv ve kdv’leri ödeyerek, aracınızı Türk plakaya çevirebilirsiniz.Zorunlu trafik sigortası yabancı araçlar içinde geçerlidir.Kasko ve sigorta işlemleri aynı Türk plaka araçlara yapılır gibi bu araçlara yapabilirsiniz.Kullandığınız süre boyunca vergi ve muayene ödeme zorunluluğu bu arabalar için yok.

Ek olarak Gürcistan‘a pasaport yada kimlikle girebilirsiniz.Vizeye gerek yok.Bu yukarıda saydığımız işlemleri aracı firmalar yapmaktadır arabafiyatlari.gen.tr bu işlerle uğraşmaz sadece bilgi veriyoruz.

 

Yorumlar
Hasan AkbaşNisan 19, 2017, 11:57 am

Gürcistandan engelli oğlum için otomobil getirmek istersem şartları var mıdır? Varsa istenilen belgeler nelerdir?

Cevapla

Yukarı