Araç Muayenesinde Neler Yapılır? Muayene Rehberi | 2020-2019-2018
Araç Muayenesinde Neler Yapılır? Muayene Rehberi
4 sene Önce Yazıldı

2016 yılı içinde TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında ne gibi yönergeler uygulanır?Aracınızda neler olması gerekir? Sizler için rehber hazırladık.

Bildiğimiz kullandığımız araçları muayene ettirmemiz gerekmektedir.Bu keyfi bir uygulama değil aksine hayati önem taşıyan bir testtir.Şuan ülkemizde 73 gezici, 197 sabit ve motosikletler de dahil olmak üzere 273 adet araç muayene istasyonu vardır.Şimdi bakalım neler yapmamız gerekiyor hangi adımları atmamız gerekiyor.

Öncelik olarak saatlerce sıra beklemeniz gerekmiyor.Bunun için yapmanız gereken tek şey tuvturk.com.tr adresinden yada 0 850 222 88 88 numaralı çağrı merkezinden randevu almak.Hizmet hemen hemen bütün istasyonlarda bulunuyor.

Aldığınız randevu muayenenin başlama saati değil, kabul işlemlerinin yapılacağı yarım saatlik bir dilim için.Ortalama bu işlem bir saat sürüyor ancak randevu olayı sizi saatlerce beklemekten kurtarıyor.Tabi büyük şehirler için durum biraz daha değişkenlik gösteriyor.

Randevu alma sürecinde borç kontrolü yapılıyor.Bu işlem muayeneden önce gerçekleşir.Eğer aracınızın herhangi bir trafik cezası yada vergi borcu varsa muayeneye giremiyorsunuz ve mutlaka ödemeniz gerekiyor.

2. EL Araba Satın Alma Rehberi Yapılan İşlemler

Muayeneden önce egzoz emisyon ölçümünün kontrol edilmesi gerekiyor. Bu hizmet TÜVTÜRK istasyonlarından da alınabiliyor.

Muayeneye gelmeden önce mutlaka yanınızda aracın ruhsatı, kimlik ve trafik sigortasını hazır olarak bulundurmanız gerekiyor.Eğer aracınız LPG’li ise bunun için gaz sızdırmazlık raporu da isteniyor.Araç, getiren kişiye ait değilse vekalet durumunu gösterir belgelerin mutlaka bulundurulması gerekiyor.

Eğer araçta bir tadilat yapılmışsa Tadilat Muayenesine başvurulmalı ve yukarıdaki belgelere ek olarak Gaz Sızdırmazlık Raporu ve Montaj Tespit Raporu, yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi isteniyor.

Araç muayene sırasında, traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda bir adet ilk yardım çantası, iki adet üçgen reflektör, aracın cins ve kullanım amacına göre adet ve miktarı değişen yangın söndürme cihazı ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor. Bunların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirildiğinden, muayeneye gelmeden önce gerekli ekipmanların kontrol edilmesi tavsiye ediliyor.

Unutmamanız gereken bir diğer madde ise muayene sürecidir.Gecikilen her ay için %5 fazla muayene ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Sormak istedikleriniz var ise aşağıdaki yorum kısmından yorum atabilirsiniz.

 


Yukarı