2015 Yeni Volkswagen Jetta Teknik Özellikleri | 2020-2019-2018
2015 Yeni Volkswagen Jetta Teknik Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Türkiye’de otomobil pazarının önemli bir kısmını, compact sınıf yani C segmenti oluşturuyor.Tarihten gelen bir alışkanlıkla sedanlar baş rolde.Ülkemizde son 40 yıla bakarsak özellikle ailelerin temel tercihinin compact sınıf sedanlar olduğunu görürüz.İşte 2015 Yeni Volkswagen Jetta teknik özellikleri.

2015 Volkswagen Jetta Tasarım

Yeni Jetta’nın makyajına baktığımız zaman, çok abartılı olmayan değişikliklerle çok ciddi farklılıklar yakalandığını söyleyebiliriz.

2015-volkswagen-jettaBurun yapısında çok fazla değişiklik olmasada ve her hangi bir değişikliğe uğramayan far yapısında ızgaranın girintisi oluşmuş.Yapılan ızgara ve tampon değişikliği sayesinde sanki farlarda da bir değişiklik olduğu hissi uyandırıyor.Genel olarak ön yüz tamamen değişmiş gibi görünüyor bu konuda VW tasarımcılarını tebrik etmek lazım.Küçük hilelerle büyük farklılıklar yaratmak çok kolay değil.
Makyajlanan Yeni Jetta’nın uzunluğu 4659 mm.Aks mesafesi ise 2651 mm.Genel olarak Jetta’nın profilinde herhangi bir değişiklik yok ancak bu açıdan Jetta her zaman prestijli bir otomobildi.Özellikle farlardan başlayan ve spot lambalarına kadar uzanan çizgi bu otomobilin karakterini yansıtıyor.

Arka kısımda genel olarak Jetta’nın ön tasarıma göre daha önemli değişiklikler yaşadığını fark etmek mümkün.Son zamanlarda Volkswagen’nin spot lambalarında ince ve sert çizgi kullanmış olduğu bu otomobile de yansımış.Buna karşılıklı olarak bagaj kapağının da değişiklik yaşadığını görmek mümkün.

510 litre bagaj hacmi bulunan Jetta‘nın, bagaj içerisinde herhangi bir girinti yada çıkıntıya rastlamıyorsunuz.Yükleme eşiği alçak ve bu sayede büyük eşyalar rahatlıkla yükleniyor.Bu konuda başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak kokpitte değişiklikler sürücüyü ilgilendiren kısımda yapılmış.Bu kısımda ise göze ilk çarpan yeni nesil direksiyon.Daha ince ve alt kısmının düz olduğu direksiyon oldukça kullanışlı.

Yenilenen gösterge panellerinde biraz İtalyan esintisi görülebiliyor.Ancak kadranlar okunaklı ve sade bir yapıya sahip.Panelin ortasında bulunan dijital ekranda neredeyse otomobil hakkında her şeyi takip edebiliyorsunuz.Günlük kilometre, toplam kilometre, yol bilgisayarı, saat, tarih, radyo bilgisi bunlardan sadece bir kaçı.

Orta konsolda aslında çokta yetenekli olmayan dokunmatik bir ekran bulunuyor.Ekrandan tüm multimedia özelliklerine erişmek mümkün.Ancak gözümüze çarpan en büyük eksiklik bu otomobilde USB bağlantısının bulunmaması.En azından telefonlarımızı şarj edebileceğimiz yada media alış verişinde bulunabileceğimiz bir USB girişi bulunabilirdi.

Eski nesilde de herhangi bir yaşam alanı sorunu bulunmayan Jetta’nın kokpiti oldukça ferah ve geniş.Arka kısımda da sınıf standartlarında baş ve diz mesafesi bulunuyor.Otomobil genel anlamda geniş.

2015 Volkswagen Jetta 1.4 TSI Motor ve Sürüş Özellikleri

İncelemekte olduğumuz Jetta’da sınıfında uzun yıllardan beri ödül alan 1.4 litrelik TSI 122 beygir motor bulunuyor.Bu motorun maksimum torku ise 1500 devirden 4000 devre kadar sabit olmak kaydıyla 200 nm.Gerçekten başarılı bir rakam.

Bu uzun tork bandı özellikle sollamalarda ve yokuş çıkarken aracın nefisinin kesilmemesini sağlıyor ve bu sayede Jetta birçok 1.6 litre otomobillerden çok daha iyi bir performans gösteriyor.

yeni-jetta-ic-mekanOtomobilde bulunan DSG yani çift kavramalı şanzıman aslına bakarsanız iki adet manuel şanzımanın birleşiminden oluşuyor.Çift kavrama terimi buradan gelmekte.BU tip şanzımanların en önemli özelliği çok hızlı ve sarsıntısız vites değiştirmesidir.Jetta’da bunu çok net görebiliyoruz.Ayrıca motor, şanzıman ikilisi oldukça verimli çalışıyor.

Volkswagen Jetta konfor ve sürüş dengesini en iyi sağlayan otomobillerden birisi.Buna yenilenen direksiyon sistemide eklenince sürüş keyfi elbette biraz daha artıyor.Direksiyon sistemi tepkilere oldukça hızlı cevap verebiliyor.

Jetta’da dikkat çeken en önemli noktalardan biride bizim çok hoşumuza giden ergonomi oldu.Özellikle yerleşim oldukça başarılı.Normal hızlarda yalıtım oldukça başarılı.

Yeni Volkswagen Jetta 2015 oldukça başarılı bir motora, hızlı çalışan vites sistemine ve küçük ama etkili tasarım çizgilerine sahip.Sınıfında ön plana çıkan bir otomobil.Sedan ve özellikle konfor düşünen aileler için çok iyi bir tercih olacaktır.

Volkswagen Jetta 1.4 TSI 122 PS DSG Trendline Türkiye fiyatı ise 63.800 TL.

Volkswagen Jetta 2015 Resimleri


Yukarı