2015 Ford Mondeo Ecoboost Teknik Özellikleri | 2020-2019-2018
2015 Ford Mondeo Ecoboost Teknik Özellikleri
5 sene Önce Yazıldı

Ford’un orta sınıf sedanı olan 2015 Ford Mondeo, uzun bir bekleyişten sonra Türkiye‘ye geldi.

Yeni Mondeo’nun önü, markanın yeni yüzü olan, geniş panjur ve ince far tasarımı ile Aston Martin modellerini fazlasıyla andırıyor.Bu ikili Mondeo’nun son derece sportif görünmesini sağlamış.

Boyutları yerini aldığı modele göre pek değişmemiş olsada, özellikle profilden bakıldığında bir hayli ihtişamlı görünüyor.

Otomobilin arkası ise dinamik tasarım çizgileri ve LED teknolojili spot lambaları ile çok daha modern bir görünüme kavuşmuş.

Yeni Mondeo’nun iç mekanı, yerini aldığı modele göre çok daha kaliteli ve modern görünüyor.Standart olarak sunulan 8 inç multimedi ekrana ve onun hemen altında bulunan klima panellerine erişim ve kullanım son derece kolay.Artık orta konsolda düğme kalabalığından bahsetmek söz konusu değil.

Dokunmatik ekranda hem telefona hem navigasyona, müzik sistemine ve klimaya ulaşabiliyorsunuz.Dilerseniz bu farklı özellikleri ekranda aynı anda görebiliyorsunuz.Ekranda kullanılan yazılım oldukça başarılı.

Yeni göstergelerin tasarımıda göze hoş görünüyor.

Küçük eşyalarınız için elinizin altında fazlasıyla alanlar mevcut.Özellikle vitesin önünde sunulan geniş yer dikkat çeken alanlardan.

Ön sırada ki yaşam alanı oldukça iyi geniş ve ferah.Arkada ise neredeyse sınıf standartlarının biraz daha üzerinde diz ve baş mesafesi sunuluyor.

Açıkcası otomobil makam aracı olarak oldukça iyi bir tercih gibi görünüyor.

Mondeo’nun arka koltuklarında opsiyonel olarak hava yastıkları sunuluyor.Bu bir ilk olma özelliğe sahip.

Olası bir kaza anında açılan bu hava yastıkları sayesinde arkadaki yolcuların güvenlik seviyesi artırılmış oluyor.Özellikle gövde ve kaburganın zarar görmesi aza indirilmiş oluyor.

429 litrelik bagaj hacmi oldukça yeterli olsada Skoda Superb ile bir kıyaslama yapacak olursak, ona göre biraz daha küçük olduğunu söylemek lazım.Ayrıca sedan versiyonun bagaj kapağı küçük açıldığı için, büyük eşyalarınızı yüklemek pek kolay değil.

Yeni Ford Mondeo Motor ve Sürüş Özellikleri

Mondeo ülkemize bir dizel biri benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile ithal ediliyor.

İlki eski nesilden de tanıdığımız 115 beygirlik 1.6 litre dizel motor.Bu motor yine eskiden olduğu gibi, sadece 6 ileri manuel vitesle satın alınabiliyor.

Benzinli olan 2. motor ise yeni 1.5 litre ecoboost motor, 160 beygir güç ve 240 nm tork üretiyor.Bu motoruda dizelin aksine, sadece 6 ileri otomatik vitesle alabiliyorsunuz.Motor 160 beygirlik gücüyle Mondeo’nun 1.5 tonluk gövdesini olduğunca rahat taşıyabiliyor.

yeni-kasa-ford-mondeo

Motorun çekişinde herhangi bir eksiklik olmadığını rahatlıkla söylemek mümkün.Performans ile ilgili herhangi bir sıkıntınız varsa olmaması gerektiğini belirtebiliriz.

Tork convertorlü klasik tipte 6 ileri otomatik vitesin geçişleri sarsıntısız.Hızı ise oldukça makul bir seviyede.Ayrıca vitesi direksiyonun arkasında bulunan kollar ilede manuel olarak kullanmanız artı bir özellik.

Sürüş konforu konusunda Ford Mondeo oldukça başarılı.Süspansiyonların darbe emişi iyi ve sessiz.Yol tutuşu ise diğer Ford modellerinde olduğu gibi dinamik bir karaktere sahip.

Direksiyonun net olması, ele oturması ve isteklerinize cevap vermesi oldukça iyi.

Ford Mondeo 1.5 Ecoboost Yakıt Tüketimi

Yakıt tutumu konusunda bu motorun cimli olduğunu söylemek mümkün değil.Genel olarak normal bir kullanım sitili ile 150 kilometre mesafe katedilen Mondeo 10.7 litre yakıt tüketti.Bu değerin biraz yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni Ford Mondeo Türkiye Fiyatı

1.5 Ecoboost 160 PS Otm Style     84.900 TL

1.5 Ecoboost 160 PS Otm Titanium     97.800 TL

1.6 TDCi 115 PS Style     84.900 TL

1.6 TDCi 115 PS Titanium     94.600 TL

 

Mondeo Resimleri


Yukarı