2. EL Araba Satın Alma Rehberi Yapılan İşlemler | 2020-2019-2018
2. EL Araba Satın Alma Rehberi Yapılan İşlemler
5 sene Önce Yazıldı

Artık sizin için araba almanın vakti geldi ancak alacağınız araba 2. el ve uygulanan prosedürler hakkında bilginiz bulunmuyor.Bu sizi üzmesin sizlere 2. el araba alma, ortalama masraf ve uygulanan adımlar hakkında bilgi vereceğim.

Hangi sıra ile hangi işlemler yapılır.Kaç gün sürer bunları anlatacağım.Öncelikle tabi ki her hangi bir sıkıntı sorun yoksa bir günde hatta bir kaç saat içinde işlemi bitirebilirsiniz.Ben ilk aracımı sattığımda (küçük şehir) bir saatte bütün işlemleri yapıp arabayı alıcıya teslim etmiştim.

  • Şimdi bakalım ne tür adımlar var.

Öncelik olarak alacağınız 2. el arabayı iyice araştırıp tanıdığınız bir ustaya göstermekte fayda var.Profesyonel ustalar sizin görmenize imkan olmayan hataları görebiliyor tecrübe tabi ki.

Arabanın ruhsatı, alıcı ve satıcı kimlikleriyle birlikte notere gidecektir.Eğer sıra yoksa işleminiz biraz uzun sürecektir.Bura da size plaka değişimi isteyip istemediğinizi soracaklar.Eğer plaka değişimi isterseniz masrafınız biraz artacaktır.

ikinci-el-araba-alma-işlemleri-masrafı

Noter alıcı ve satıcıyı oturtup size birer soru soracak.Soru şu şekilde ”… arabayı isimli şahısa satıyor musunuz?” diğer soru ise alıcıya ”… arabayı satın alıyor musunuz? ” şimdilerde soruluyormu bilmiyorum ancak ben ilk satışı yaptığımda noter amca sormuştu.

Tarafların yani alıcı ve satıcının kabul ve imzalarıyla satış işlemi gerçekleştirilmiş olacak.

Arabayı alır almaz satış belgesiyle, üzerinde bulunan plakaya trafik sigortası yaptıracaksınız.Eğer plaka değişmişse trafik tescilden sonra sigorta şirketiniz plaka zeyil işlemini yapacaktır.

Her hangi bir plaka değişim işlemi yaptırmadıysanız, satış işleminden ortalama 1 ay sonra evraklarınız adresinize postalanacaktır.

[Info]2. El Satış Masrafları[/Info]

Noterde yapılacak işlemlerin ortalama masrafı 110-125 tl arasında değişecektir.Eğer plaka değişimi istediyseniz bu rakam 180-200 tl gibi bir rakam olacaktır.

Trafik sigortası yaptırmanız gerekiyor.Bu işlemde yaşınıza ve geçirmiş olduğunuz kaza geçmişine göre masraflara ayrılır.Ortalama 200 ile 700 tl arasında değişir.Rakamlar çok değişiktir.Bu durumda sigorta şirketinizi iyi seçmek bu masrafın biraz daha kısılmasına neden olur.

Ek-1 denilen belgeyi 20-25 tl karşılığında dolduruyorlar.Sizin doldurmanızı pek tavsiye etmem.

Ve tabi li araba alıyorsanız kasko işlemleri de karşınıza çıkacaktır.Kasko 750 ile 1500 tl arasında bir rakam tutacaktır.

Bu saydığımız işlemleri sabah saatlerinde yaparsanız işleminiz daha kıza zamanda bitmiş olacaktır.

Hayırlı olsun.

Yazımızı takip ederek yeni ve güncel gelişmelerden haberdar olabilir ve sitemizde ki 2.el piyasasından size en uygun otomobili araştırarak piyasa hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güncelleme

Alacağınız 2. el otomobilin mutlaka tramer sorgusunu yapmalısınız.Tramer sorgusu araç plakası ile yapılır.Bir diğer yöntem ise şasi numarası sorgulatmaktır.Bunlar çok önemli noktalar alacağınız aracın herhangi bir hatası kusuru varmı bu sorgulardan öğrenebilirsiniz.

Tramer Sorgulama Nedir?

Tramer; Trafik sigortaları bilgi ve gözetim merkezi demektir.Araç plakası ile yapılır ve aracın herhangi bir hatası, kusuru varmı size bilgi verir.Tabi bu sorgulamayı yapmak için arabanın sigortalı olması gerekmektedir.

[Note]2. El Araba Alırken Yapılan Hilelere Dikkat Edin[/Note]

Ülkemizde yaklaşık olarak yılda 4 milyon otomobil el değiştiriyor.Elbette ki bu arabaların hepsinin çok sağlam yada çok iyi olduğu söylenemez.Bunun için 2. araba alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara değinelim.

Özellikle internet üzerinden araba satın alıyorsanız kesinlikle satıcının üye profiline bir göz atın.Mümkünse üyenin ismini google’da arayın.Bulabiliyorsanız facebook profiline yada kullandığı başka sosyal medya platformlarına ulaşın.

Son dönemlerde ilan sitelerinde sahtekarlığın çok fazla arttığını görüyoruz.Bunların başında kapora alış verişi göze çarpıyor.

Bu olay ise aynen şu şekilde gerçekleşiyor; satıcı sokakta yada bir diğer başka ilan sitesindeki aracın fotoğraflarını asıl ilan sitesine yüklüyor.Otomobil kendine yada herhangi bir akrabasına ait değil.Üstelik 20.000 tl lik bir aracın fiyatını 15.000 tl olarak giriyor.İlan açıklamasına sorunsuz, yürüyenin de sıkıntı yok, hasar kaydı yok gibi süslü cümleler ekliyor.Alıcı, bunlara kapılıp ilanı vereni telefondan arıyor bir miktar kapora alan dolandırıcı ilanı kaldırıp ortadan kayboluyor.

O yüzden internet üzerinden alım yapacaksanız, otomobili görmeden ve bahsettiğimiz sosyal medya olayını yapmadan işlemleri gerçekleştirmeyin.

Bir diğer satış dolandırıcılığı ise çek, senet olayı.Satış işleminde kesinlikle nakit para kullanımı her zaman daha güvenilir bir yöntemdir.

Yeni bilgiler elde edildikçe güncellenecektir.


Yukarı